“Привладні політики бояться нових, нестандартних підходів -моя суб’єктивна думка” – Надія Савченко

Дивлячись доступне в українській в’язниці телебачення, я дивуюсь навіщо українські журналісти, як вправні пастухи, заганяють українського глядача, як стадо овець, у викривлену свідомість запрошуючи на ефіри експертів і політиків, вузько мислячих та обмежених. Та надають їм можливість зомбувати людей своєю некомпетентністю і тупістю.

 

Розглянемо з іншого боку декілька важливих тем, що були на порядку денному останнім часом.

Ремонтувати чи не ремонтувати дороги щоб не було аварій? Ну, що за неадекватне запитання?! В цивілізованих країнах дороги в належному стані і аварій мінімум. Одна з причин аварій у нас є також те, що водії змушені ями на дорогах об’їжджати. Також причинами є збіднілість людей, котрі намагаючись вижити, змушені працювати наднормові години за кермом, не зважаючи на поганий стан здоров’я, погане харчування чи просто недоїдання. Виживання малого і середнього бізнесу, де перевізники намагаються заробляти гроші, здійснюючи перевезення людей на старій авто техніці без належного її ремонту, нехтуючи при цьому безпекою людей. Також причиною є безкарність тих, хто вважає себе “господарями життя”, які носяться по дорогах, значно перевищуючи швидкість на недешевих автомобілях. Ще інша причина – низька культура водіїв на дорозі, куплені права без практики, доступні старі автомобілі на єврономерах.

 

Вся ця сукупність проблем і спричиняє той жах, що коїться на автошляхах України. І яке ж рішення приймає українська влада, що декларує новітні реформи і нові технології на шляху в Європу? Повертаємось до старих “дідівських” методів “кам’яного віку” і знову вводимо “худобу, що буде пастися на асфальті” – так зване ДЛІ (ДАІ). І що отримуємо в результаті? Хто має гроші – відкупиться хабаром. А новореформовану поліцію ми дуже швидко повертаємо в суть і форму старої міліції, проти якої боролись на Майдані за часів Януковича – отих самих “ментів”!

 

Методи вирішення такої проблеми в цивілізованих державах:

хороші, якісні дороги із автоматичним відео-технічним контролем. Облік і контроль стану автомобілів. Сприятливі умови для розвитку підприємництва з прозорими правилами і чіткою відповідальністю. Контроль стану здоров’я людей, професія котрих передбачає відповідальність за життя людей. Контроль часу роботи і часу відпочинку.

 

20 липня 2018 року назвали “чорною п’ятницею” через величезну кількість аварій із людськими жертвами. За добу, в країні де йде війна, був на фронті поранений один боєць, а на дорогах, в автоаваріях,  загинуло 21 людей, включаючи дітей! Шокуюча ситуація. Давайте також не забувати, що ті хто вижили, в подальшому будуть мати проблеми зі здоров’ям, різної складності, на все життя. Як наслідок, збільшення кількості неповносправних – погіршення соціологічної ситуації.

Давайте подивимося на цю страшну реальність з точки зору реалістичного підходу в багатьох розвинених країнах світу.

Ми в Україні прийняли закон про трансплантацію органів із презумпцією незгоди. Закон застарілий і спізнився на 20 років. Навіть в сусідній Білорусі вже давно прийняли такий закон і до того ж із презумпцією згоди. І тепер українці їздять рятувати свої життя за великі гроші до сусідньої країни.

Що відбувається в таких ситуаціях в багатьох країнах світу? Люди, котрі гинуть в автомобільних катастрофах, автоматично рятують життя інших, віддаючи свої органи для пересадки за презумпцією згоди. Виходить, що жодна гибель людини не марна, бо рятує життя інших людей. Медична наука швидко розвивається і медицина стає більш доступна громадянам. Чи дійдемо ми колись до такої самосвідомості і розвитку? Напевно не скоро. Особливо якщо будемо слухати з телеекранів думки недоумків.

Інша складна тема: друга річниця не розслідуваного вбивства журналіста Павла Шеремета. Від експертів і політиків я не чула іншого варіанту окрім того, що це “рука кремля” і всьому розслідуванню перешкоджає Росія, як і у всьому іншому і завжди у нас.

Якщо я вірно пам’ятаю, то пан Шеремет займався журналістським розслідуванням по “Панамським офшорам”, де основним, для українців, був пан Порошенко. Отже виходить, що Путін з такою любов’ю захистив Порошенка, що прибрав йому з дороги основну загрозу – журналіста Шеремета? Так виходить?! Чи як? Чи може так як колись, прибрали з дороги президента Кучми журналіста, що заважав йому, Гонгадзе? Згадаємо, що ще і плівки Мельниченка, і резонансні вбивства інших журналістів, і не тільки у нас не були і не будуть розслідувані, як і розстріли на Майдані. Влада цього не допустить! Адже у слідстві найголовніше не вийти на самого себе! Тому завжди буде “рука кремля”, “російський слід і агенти”…

“ДніпроАзот”. Тут, напевно, теж сусіди винні… Найжахливіше і найцинічніше в цій ситуації те, що коли олігархи вирішують свої бізнес-інтереси, вони з легкістю ризикують життям цілого народу! Реальність така: олігарх Ренат Ахметов після “Революції гідності” вирішив співпрацювати з олігархом і тепер ще й президентом Пєтьою Порошенко. На відміну від інших олігархів, котрі почали “брикатись”, коли жадібний шоколадний олігарх почав забирати собі ще більше ніж його попередник, Янукович. Саме відтоді у Рената Ахметова і “Роттердам +” і всі енергоресурси країни в руках. Тоді олігарх Коломойський образився: чому це Рєнаткі все, а мені нічого?! І вже п’ять років Бєня воює з Пєтьою то за Дніпровську область, то за Приват Банк, то за Укранафту, то ще багато за що. А воюють олігархи методом шантажу, як приклад – події “блокади торгівлі на крові” і Львів завалений сміттям. Коломойський поставив ультиматум Порошенку: або Ахметов дає мені електроенергію задарма, або я зупиню роботу “ДніпроАзоту” і уб’ю всю країну холерою, чумою, дизентерією тощо! Отак чітко, просто і жахливо виглядає ця ситуація, коли “пани б’ються, а у кріпаків чуби тріщать”.

При екології наших річок, куди скидають нечистоти і отруйні відходи, вода з них без очистки не придатна для пиття. А саме вона з річок, а не з свердловин чи криниць потрапляє до водопроводів наших міст. Дезінфікують нам воду хлором. Це не найкращий і відсталий метод очищення води, але щоб перейти на нові, більш сучасні, потрібен час і фінансування. Хлор виробляє єдине підприємство монополіст в країні, що належить олігарху Коломойському. На імпортування хлору потрібен час і це не вигідно ні по ціні, ні тим, що будуть втрачені робочі місця в Україні.

Чим небезпечне виникнення таких ситуацій? Своєю раптовістю і потребою екстреного вирішення проблеми за лічені дні чи навіть години. Неочищена вода з річок у водопроводах міст може викликати спалах вже давно забутої епідемії холери, чуми, дизентерії. Ще до 2015 “ДніпроАзот” був у державній власності, але зі злочинною політикою уряду розпродати всі держпідприємства, в тому числі і стратегічні, небезпечні, такі як хімічні комбінати і атомні станції, національна безпека українців опиняється під великою загрозою зі сторони монополістів і олігархів…

Вихід з цієї ситуації?

  1. Зберегти “ДніпроАзот”, як і Одеський припортовий завод, їх робочі місця, зберегти виробництво продукції, що є складовою забезпечення національної безпеки, в державній власності в Україні. Тобто націоналізувати такі стратегічні підприємства.
  2. Почати фінансувати розробку, розвиток нових, альтернативних, сучасних джерел забезпечення безпеки життєдіяльності нації.

Простою мовою, що повинен був зробити Пєтя? Сказати: харош Бєня, дасть тобі Рєнатка безкоштовну електроенергію! Відновлюй виробництво хлору! А далі політичною волею відібрати у Коломойського “ДніпроАзот”, націоналізувавши його, і захистити стратегічно важливе, національне підприємство від лап олігархів. І так чинити з усім майном олігархів, що нечесно його набули. А що ж робить наша влада? Все з точністю до навпаки! От так ми з ними й живемо: вони жирують, ми бідуємо!..

І на останок: Інформаційний вкид, що широко обговорюється: “референдум на Донбасі”. Тут найбільш скучно було слухати вузькомислячих популістів, політиків і експертів. І лише один Вадим Карасьов буквально кричав з екранів – “та почніть же ви мислити ширше! Шукайте вигоду з цього для України! Почніть шукати реальний вихід із ситуації, а не думайте, що всі будуть робити так, як ви собі нафантазували! Об’єктивна реальність вона вже інша!” І він правий. Чому не запитати в народу? Нам вже давно потрібен референдум, тільки не окремий десь на Донбасі чи Закарпатті, а всеукраїнський національний референдум, де потрібно дати відповідь на ключові запитання для українців – як нам жити далі? І знайти “Соломонове рішення”, яке б задовольнило весь народ, а не тільки верхівку влади. Потрібно повернути право голосу всім українцям на окупованих і анексованих територіях включно. Президента, а потім і парламент, потрібно обирати голосами всіх громадян України, щоб вони були легітимні, а не напівлегітимні як зараз.

Привладні політики бояться нових, нестандартних підходів, бо розуміють, що суспільство за першої цивілізованої демократичної можливості покладе край їхньому незаконному правлінню!

Нам необхідно:

  1. Перепис населення вже зараз, до президентських виборів!
  2. Вибори президента України на всій території України, включно з окупованими територіями Донецької та Луганської областей, та анексованого Криму.
  3. Наведення конституційного ладу в Україні шляхом глибокої децентралізації, де кожна вільна громада отримує максимум прав, власний бюджет та землі і ресурси. Надра належать всьому народові.
  4. Обов’язкові і постійні місцеві референдуми, а також загальнонаціональні не рідше, ніж раз на рік.
  5. Право і механізм відкликати депутатів і президента з їх посад.
  6. Виборчими посади мають стати: голови муніципального суду, поліції, прокуратури.

 

Тоді матимемо справжнє народовладдя. Тобто контроль громадськості над найнятою нею владою.

 

Надія Савченко

Київ, в’язниця, липень 2018